مسدود گردیدن منابع دودزا در شهر کابل

مسدود گردیدن منابع دودزا در شهر کابل

 بتاریخ 1 جدی 1397 گروپ های موظف ارزیابی محیط زیستی از فعالیت 32 باب حمام، 12 باب سقابه، 9 باب رستورانت، 1 شفاخانه و 1 باب بلند منزل نظارت بعمل آورده که 18 باب حمام، 9 باب سقابه و1 باب رستورانت نسبت عدم مراعات توصیه های محیط زیستی، توسط مدیریت تنظیم مارکیت های نواحی مربوط الی اصلاح فعالیت شان، مسدود گردید.

تدویر کنفرانس مطبوعاتی پیرامون اشتراک هیات افغانستان در کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در پولند

انجنیر عزت الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست بتاریخ 28 قوس 1397 طی کنفرانس مطبوعاتی تصامیم و نتایج سفر هیات اشتراک کننده افغانستان در (COP24) را در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت با خبرنگاران شریک نمود.

آقای صدیقی گفت: هرچند یکی از محور های این کنفرانس را بحث پیرامون توافقنامه پاریس (COP21) که درسال 2015  برگزار شده بود تشکیل میداد؛اما اهداف اساسی این کنفرانس را، کاهش دهی گاز های گلخانه یی، سازگاری با تغییر اقلیم، انتقال تکنالوژی به سکتور های مختلف، شفافیت در مصرف منابع مالی و تهیه گزارش ملی تغییر اقلیم در بر می گرفت.

آقای صدیقی خاطرنشان ساخت: کشور های انکشاف یافته مکلف گردیده اند که سالانه مبلغ 100 میلیارد دالر را به کشور های در حال انکشاف که از ناحیه تغییر اقلیم آسیب پذیر هستند، به منظور کاهش و سازگاری با اثرات تغییر اقلیم بین سالهای 2020 الی 2030 پرداخت نمایند.

معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست یاد آور شد که افغانستان برای کاهش اثرات تغییر اقلیم 17 میلیارد دالر را در سال 2015 در گزارش خویش بنام سهم معین ملی از جامعه جهانی تقاضا نموده است و این پول از سال 2020 الی 2030 میلادی از طریق ادارات سکتوری به مصرف خواهد رسید.

در این کنفرانس مطبوعاتی آقای صدیقی در رابطه به وضعیت آلودگی هوا در شهر کابل نیز معلومات مفصل ارایه نموده و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: آلودگی هوا در شهر کابل یک معضله بوده اما باید در نشر پیام ها و ارقام دقت لازم را داشته باشیم.

اداره ملی حفاظت محیط زیست دو ماه قبل روی پلان عملیاتی کاهش میزان آلودگی هوا در فصل زمستان کار نموده و بعد از تاییدی کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا در اختیار تمام ادارات ذیربط قرار گرفته است.

تطبیق شدن همه جانبه این پلان نیاز مند همکاری تمام ادارات و همه مردم با این اداره می باشد.

اعلامیه مطبوعاتی اداره ملی حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهـانی پرنده گان مهـاجر 12 می سال 2018 میلادی مطابق 22 ثور1397

پرنده گان یکی از اجزای مهم و اساسی ایکوسیستم های طبیعی و محیط زیست اند، همه ساله روز 12 می مطابق 22 ثور تحت عنوان روز پرنده گان مهاجر در سطح کشورهای جهان از این روزتجلیل بعمل میاید. افغانستان در این روز بین المللی خود را شریک دانسته، این روز را امسال  تحت شعار جهانی” هم صدائی برای حفاظت پرند ها “ تجلیل مینماید. با در نظر داشت ماده (57) قانون محیط زیست و تعهدات بین المللی، افغانستان مکلف است تا جهت تطبیق اهداف کنوانسیون مذکور، فعالیت های حفاظتی انواع پرنده گان مهاجر را انجام دهد که در این راستا اداره ملی حفاظت محیط زیست بمنظور حفظ زیستگاه انواع پرنده گان مهاجر چهار ساحه را منحیث ساحه حفاظت شده رسماً اعلان و همچنان ده ها پرند گان باز را از دست شکارچیان به همکاری ارگان عدلی، قضایی و امنیتی کشور نجات داده و دوباره به محیط زیست اصلی شان و یامشابه آن رها نموده است.

یکی از اهداف برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر در کشور تشویق و ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان است. رهبران کشورها، سازمان های اجتماعی، موسسات تحصیلات عالی و مکاتب هستند که در سراسر دنیا فعالیت ها و برنامه های منظمی را طراحی و ضمن بلند بردن آگاهی عمومی، به حفاظت از این پرندگان و تحفظ زیستگاه آنها کمک و همکاری می نمایند .

اداره ملی حفاظت محیط زیست به منظور تحفظ و تنظیم انواع مهاجر خصوصاً انواع روبه انقراض به تعداد (149) نوع را که از آن جمله 56 نوع آن پرنده گان مهاجر میباشد شامل لست سرخ نموده است. غرض آگاهی هموطنان به تعداد (1500) جلد کتاب انواع قابل حفاظت وحشی و صدها او راق تبلیغاتی چاب و به نشرسپرده است. به مناسبت این روز بین المللی از همه اتباع کشور تقاضا مینماید که در تحفظ مرغان مهاجر و پناگاه آنها اداره ملی حفاظت محیط زیست را همکاری نمایند.

 

اداره ملی حفاظت محیط زیست

اعلامیه مطبوعاتی بمناسبت کنفرانس اثرات سوی آلودگی ها بالای صحت عامه

چالش های محیط زیستی و بخصوص آلودگی هوا که در این اواخر با تاسف بنابر عواملی چون استفاده مردم از مواد سوخت فوسیلی مانند ذغال سنگ، چوب، رابر، تیل های بی کیفیت، افزایش بیش از حد وسایط نقلیه و جنراتور ها باعث افزایش آلودگی هوا شده و این مشکل مایه نگرانی شهروندان عزیز ما در شهر های بزرگ بخصوص کابل پایتخت کشور عزیز ما شده است.

آلودگی هوا بمثابه یک دشمن خموش و خطر ناک صحت و سلامتی مردم ما را به تهدیدات جدی مواجه ساخته و سبب افزایش امراض جسمی، روحی، نفس تنگی و حتی  مرگ و میر کودکان ناشی از اثرات سوء آلودگی هوا گردیده است.

اداره ملی حفاظت محیط زیست باورمند است که برچیده شدن مشکلات محیط زیستی بخصوص آلودگی هوا تنها مسوولیت این اداره نبوده بلکه همه ادارات ذیربط دولتی، غیر دولتی و همه مردم در یک جامعه در قبال آن مسوول اند. تجارب نشان داده که بدون هماهنگی و اقدامات مشترک، فایق آمدن به مشکلات محیط زیستی در یک کشور امکان پذیر نمی باشد .

برگزاری کنفرانس حاضر از سوی این اداره تحت نام ” اثرات آلودگی ها بالای صحت عامه” و اشتراک متخصصین محیط زیست، نمایندگان ادارات ذیربط، نهاد های ملی و بین المللی که در عرصه محیط زیست دخیل اند یک فرصت خوب برای تبادل افکار و شریک ساختن تجارب شان به منظور دریافت یک راهکار مناسب و ریشه یابی موانع و چالش های موجود، که مانع تحقق قوانین و برنامه های محیط زیستی در سطح کشور شده می باشد.

اداره ملی حفاظت محیط زیست از علمای کرام، متخصصین عرصه محیط زیست، اعضای جامعه مدنی، فعالین و رضاکاران محیط زیست، رسانه ها و خبرنگاران می خواهد تا تصامیم و فیصله های این کنفرانس را به آگاهی عامه مردم رسانیده تا باشد که آنان رسالت ملی و اسلامی شان را برای کاهش آلودگی ها ادا نموده و ما در آینده نزدیک شاهد یک محیط زیست عاری از آلودگی ها بخصوص آلودگی هوا باشیم.

 

اداره ملی حفاظت محیط زیست

اعلامیه مطبوعاتی به مناسبت 22 اپریل روز جهانی زمین

۲۲ اپریل سال میلادی مصادف با ۲ ثور، روز جهانی زمین است که از این روز همه ساله در تمام کشور ها به منظور حفظ ارزش های زمین و جلوگیری از آلودگی آن تجلیل و گرامیداشت بعمل می آید. زمين، يکي از شگفتي هاي آفرينش است. اين سياره منظومه شمسي، از آن رو با ديگر سياره ها فرق دارد که در جوّ آن اکسيجن موجود است و در نتيجه زندگی در آن امکان پذير شده است. تقريباً چند دهه است که زنگ خطر براي نگهداری زمين به صدا درآمده است. روز زمين پاک، يکي از اين زنگ هاي خطر است که در همه جاي دنيا شنيده مي شود.

شعار امسال روز جهانی زمین از سوی سازمان ملل (پایان دادن به آلودگی پلاستیک) انتخاب گردیده است.

امروزه با پيشرفت بيشتر صنعت و تکنالوژی، زمين و زندگی در آن با دشواري هاي زیادی رو به رو شده است. انسان مانند سایر موجودات زنده، نیاز مبرم به زمین دارد و برای تامین نیازمندی‌های غذایی و دیگر احتیاج های خود به زمین وابسته است.

وقتي معتقد به اين باشيم که محيط زيست، فرش نباتی و درختان، آسمان شفاف، سکوت عميق کوهستان و جریان آب، همه و همه از لطف بي نهايت خداوندY سرچشمه مي گيرد، آن گاه فطرت و وجدان ما، به ما اجازه نمي دهد که آن را آلوده کنيم و باکفران نعمت، اين مواهب الهي را به نابودي بکشانيم.

بهترين راه براي از بين بردن آلودگي و مبارزه با آن، مبارزه با منبع آن است. براي مثال، براي مبارزه با آلودگي زمين، به توليد مناسب و پاک بپردازيم و يا استفاده از اشیایی را که براي زمين، زراعت و مسائل محیط زیستی زيان آور و خطرناک است، محدود کنيم.

آلودگی زمین، آلودگی خاک است که از این طریق آلودگی هوا، آب و غذا را در قبال داشته و بالآخره منجر به صدمه رسانیدن به صحت انسانی می گردد.

میزان خطر آلودگی خاک کمتر از دیگر آلودگیها نیست، اما از آنجایی که این آلودگی ملموس نمیباشد کمتر به آن توجه شده است. خاک یکی از منابع ارزشمند طبیعت است که در حدود 96 درصد غذای مورد نیاز انسان از آن تامین می گردد. در نبود خاک سالم، زندگی نیز روی کره زمین امکان‌ پذیر نخواهد بود که متاسفانه روز به روز به قبرستان مواد مضره مانند پلاستیک و مواد زیان آور دیگر تبدیل میشوند و بیشتر از آب و هوا بر آلودگی زمین افزوده می شود.

اداره ملی حفاظت محیط زیست از همه هموطنان شریف احترامانه خواهشمند است تا ماحول خویش را از آلودگی ها پاک و از زمین که یگانه مسکن و محل زندگی همه موجودات است پاسداری و از آن حفاظت و مراقبت نمایند و در سرسبزی و زیبایی محل بود و باش خود همت بخرچ دهند و از آلودگی های محیط زیستی بپرهیزند.

بیایید به استفاده از خریطه پلاستیک نه بگوییم ! و در این روز، با تمامی دوستداران زمین و محیط زیست همصدا شده، بر پاکی زمین و سلامت محیط زیست ما تعهد ببندیم و از این طریق هم پاکی زمین و هم سلامت خویش را تضمین نماییم.

 

اداره ملی حفاظت محیط زیست

معرفی پروژه احیا جنگلات برای بهبود خدمات ایکو سیستم در سه ولایت افغانستان

اولین نشست معرفی پروژه احیای جنگلات برای بهبود خدمات ایکوستسیم در افغانستان با همکاری مالی سفارت کشور کوریا جنوبی در کابل و کمک تخنیکی پروگرام محیط زیست ملل متحد با اشتراک شرکای پروژه به تاریخ 9/2/1397 در سالون جلسات اداره ملی حفاظت محیط زیست تدویر یافت.
در این نشست عبدالولی مدقق معین پالیسی و روابط بین المللی اداره ملی حفاظت محیط زیست از تطبیق این پروژه که برای احیا و بهبود جنگلات افغانستان عملی می شود ابراز خرسندی نموده افزود جنگلات افغانستان به اثر بی توجه ای مردم و دولت آسیب پذیر شده است و برای احیا جنگلات و بهبود خدمات ایکوسیستم باید بودیجه بدست بیآوریم و این فرصت خوبی است که دولت و نهاد های همکار این پروژه موثر کار کنند و اداره محیط زیست بگونه همکار با آنها فعالیت های خود را پیش خواهد برد .
این پروژه درسه ولایت دایکندی، بامیان و تخار مورد تطبیق قرار گرفته و هدف آن ایجاد ظرفیت در بخش جنگلات و افزایش علفچر ها و توافق مردم دایکندی و بامیان با مسایل تغیراقلیم می باشد.
داکتر کیت شاه رییس دفتر پروگرام محیط زیست ملل متحد در افغانستان در این نشست گفت که یکی از مکلفیت های ادارات ذیربط موافقنامه های چندین جانبه محیط زیستی تهیه راپور از پروژه ها میباشد و این پروژه شما را برای تهیه راپور معاهدات و کنوانسیون همکاری می نماید

تدویر کنفرانس اثرات آلودگی ها بالای صحت عامه

اولین کنفرانس دو روزهء آثرات آلودگی ها بالای صحت عامه غرض کاهش آلودگی های محیط زیستی از سوی اداره ملی حفاظت محیط زیست با اشتراک اعضای کابینه، نماینده گان پارلمان، سفرا، علمای کرام، اساتید پوهنتون ها و مکاتب به تاریخ 4 ثور 1397 در هوتل انترکانتینینتال برگزار گردید.
در آغاز این کنفرانس پیام ویدیویی بانوی اول کشور پخش شد که در قسمت آن چنین اشاره کرده است مساله محیط زیست یکی از الگو های مهم در کشور دانسته میشود و محیط زیست یکی از ضروریت های مهم جامعه بشمار میرود و همه شهروندان کشور مسوولیت دارند تا در جهت حفاظت محیط شهر شان تلاش های لازم را انجام دهند و همانطوریکه به پاکی بدن خود توجه میکنیم درجهت حفظ، نگهداری و پاکی شهر، ناحیه،کوچه و کشور نیز سعی و تلاش نماییم.
همچنان بانو اول کشور به آلودگی آب اشاره نموده بیان نمود: آب نعمت خداوند است، کشور ما به کمبود آب مواجه است و شاید خشکسالی ها ما را تهدید کند بناءً بر هر فرد جامعه لازم است تا در مصرف آب توجه خاص نمایند.
جلالتمآب شاه زمان میوندی رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط ضمن تشکری از پیام ویدیویی بانوی اول کشور در رابطه به این کنفرانس، نگرانی خود را بخاطر آفزایش الودگی های آب، هوا و خاک شهر ها بخصوص شهر کابل ابراز نموده گفت که این آلودگی ها صحت هموطنان ما را تحت تاثیر قرارمیدهد و مردم ما را به امراض مختلف مصاب مینماید.
رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست هوا را یکی از نیازمندی مهم حیات بشر دانسته اظهار نمود: بدون هوا ادامه زندگی ناممکن است.
آلودگی هوا ازدیاد بیش از حد نفوس درشهر ها، استفاده از ذغال سنگ وچوب، موجودیت تراکم وسایط نقلیه و سرک های خامه، استفاده تیل بی کیفیت، عدم موجودیت کانالیزاسیون شهری از عواملی است که ذرات معلق را در هوا به وجود آورده وهوا را آلوده میسازد.
رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست هدف از برگزاری چنین کنفرانسها برای تطبیق و عملی کردن راهکارهای بدست امده اظهار امیدواری کرد تا درجریان این کنفرانس، هموطنان عزیز ما از نظریات و مشوره های نیک علما، استادان و متخصصین محیط زیستی مستفید شوند.
نجیب آقا فهیم وزیر دولت درامور حوادث طبیعی از افزایش آلودگی های محیط زیستی و کاهش منابع آبی در کشور نگرانی کرده اظهار داشت: 80 درصد آبهای کشور ما آلوده شده است. خشکسالی ها در این اواخر در اکثر ولایت کشور بوقوع پیوسته و این چالش ها نه تنها در افغانستان بلکه کشورهای همسایه، شرق میانه و شمال افریقا را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.
آقای فهیم از همه هموطنان عزیز خواست که در هماهنگی با اداره ملی حفاظت محیط زیست برای کاهش آلودگی ها دست بدست هم داده صحت و سلامتی خویش را از شر آلودگی نجات دهند.
همچنان صفی الله مسلم رییس کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی ولسی جرگه آلوده های محیط زیستی را مشکل جهانی خوانده وتوجه تمام کشورهای جهان را دراین عرصه ضروری دانست.
این وکیل مجلس گفت: تهدیدات جهانی محیط زیستی، کره زمین را تهدید میکند ومیزان الودگی محیط زیستی روبه گسترش است وازشهروندان افغانستان تقاضا نمود تا درپاکی محیط شان ازهیچ نوع سعی دریغ نورزند.
مولوی امیر محمد مدنی یکتن از علمای جید کشور ارزش منابع طبیعی و حفظ محیط زیست را از منظر قرآن کریم و احادیث نبوی توضیح داده گفت: منابع طبیعی ودیعت الهی برای انسان است، پس نباید انسان از این منابع سر شار طبیعی ( آب، هوا و خاک ) بصورت ظالمانه و ناسپاسانه استفاده نماید.