تجلیل از هفته محیط زیست و صدمین سالگرد استقلال کشور در ولایت پنجشیر

از  هفته محیط زیست و صدمین  سالگرداستقلال کشور بتاریخ ۳ سرطان ۱۳۹۸ با حضور شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست، انجنیر کمال الدین نظامی، والی پنجشیر، حاجی مختار راشدی و مولوی احمدشاه شاکر، مشاورین ریاست جمهوری، انجنیر عزت الله صدیقی، معین مسلکی و ادریس ملیار، معین پالیسی و روابط بین المللی، رئیسان و مشاورین اداره، رئیس شورای ولایتی و با اشتراک رییسان ادارات دولتی، ولسوالان و بزرگان ولایت پنجشیر در تالار کنفرانس های آن ولایت تجلیل شد.

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از برگزار کننده گان این برنامه روی ارزش جایگاه و اهمیت استقلال و محیط زیست صحبت نموده گفت: آزادی و داشتن استقلال کامل تاثیر عمیق در زنده گی انسان، حیوان و نبات داشته که همه این ها از اجزای مهم محیط زیست شمرده میشود.

آقای میوندی همچنان به منابع طبیعی و #حیاتوحش اشاره نموده گفت: پنجشیر یکی از ولایت هایی است که یخ و یخچال های طبیعی دایمی در آن وجود دارد؛ ولی

تغییراقلیم و گرمایش زمین بالای این سرمایه تاثیرات منفی بجا گذاشته است.

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست خطاب به باشنده گان این ولایت گفت: منابع طبیعی، #تنوع_حیات و محیط زیست را که خداوند (ج) برای ما و شما داده است، سرمایه طبیعی نسل حاضر و نسل های آینده است.

پس بیائید برای حفاظت، مدیریت و استفاده پایدار آن مشترکا” سهم بگیریم.

آقای نظامی والی پنجشیر ضمن خوش آمدید مهمانان، به اهمیت و حفاظت #منابع_طبیعی و حیات وحش این ولایت اشاره نموده گفت: ماهی، حیات وحش و پرنده گان به صورت بیرحمانه #شکار میشوند.

آقای نظامی از همه مردم و مسئولین امور خواست تا هریک شان برای حفظ محیط زیست، حامی محیط زیست باشند.

همچنان در این برنامه رئیس شورای ولایتی و رئیس حفاظت محیط زیست پنجشیر در مورد صدمین سالگرد استقلال کشور، ارزش و اهمیت محیط زیست، پلان ها و برنامه های آینده به تفصیل صحبت نمودند.

محفل با اجرای ترانه های میهنی توسط شاگردان مکاتب و اهدای تحایف و تقدیر نامه ها به پایان رسید.

برگزاری هفته استقلال و محیط زیست در ولایت بلخ

اداره ملی حفاظت محیط زیست به هدف تجلیل از “هفته محیط زیست و استقلال” بتاریخ ۳۰ جوزا همایشی را تحت شعار (استقلال عزت ما، هوای پاک ‌صحت ما) با حضور محمد یوسف حمیدیان معین مالی و اداری اداره ملی حفاظت محیط زیست کشور و هیئت معیتی شان، دکتور محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ،علما، روسای ادارات دولتی، مسئولان نهاد های مدنی، اجتماعی و فرهنگی، علمی، تحصیلی و تعلیمی، موسفیدان و شهریان مزارشریف برگزار نمود.

آقای حمیدیان در این محفل روی اهمیت و ارزش محیط زیست صحبت نموده ، ؤ آنرا برای بقا و زندگی سالم انسان ها با اهمیت خوانده افزودند: ایجاد فضای محیط زیست بهتر وظیفه همه اقشار جامعه بوده، “حفاظت محیط زیست آراده جمعی می‌طلبد.

سپس غلام نبی خرمی رئیس محیط زیست بلخ در رابطه به اقدامات و دست آورد های شان در عرصه محیط زیست معلومات داد.
دکتور محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ، شاروال مزارشریف و رئیس کمیسون حقوق بشر ولایت بلخ از دیگر سخنرانان این محفل بودند که هرکدام روی اهمیت و ارزش حفاظت محیط زیست، ایجاد بستر مناسب محیط زیستی سلسله نظرات و طرح های شان را مطرح نمودند.

همچنان درین محفل نماینده استادان، نماینده رسانه ها، نماینده زنان و مولوی عبدالاحد موحد به نمایندگی از علما ولایت بلخ روی موضوعات مختلف محیط زیستی صحبت نموده و محیط زیست را یکی از نیازمندی های ضروری حیات انسان ها خوانده و تاکید نمودند که ترویج فرهنگ محیط زیستی در جامعه برای فراهم شدن یک محیط زیست سالم جز از مکلفیت های همه اقشار جامعه می باشد .

برگزاری هفته محیط زیست و استقلال در ولایت هرات

ریاست حفاظت محیط زیست ولایت هرات از “هفته محیط زیست و استقلال” جهت بلند بردن سطح #آگاهیعامه بتاریخ (30) جوزای 1398 تحت شعار ” استقلال عزت ما، هوای پاک صحت ما” با حضور ادریس ملیار معین پالیسی اداره ملی حفاظت محیط زیست، داکتر غلام داود هاشمی معاون مقام ولایت هرات، غلام حضرت مشفق شاروال ولایت هرات، لیلا سامانی رئیس اطلاعات و ارتباط عامه اداره ملی #حفاظتمحیط_زیست، نصیر احمد فضلی رئیس حفاظت محیط زیست ولایت هرات، داکتر سعید صدیقیان معاون علمی پوهنتون هریوا، احسان احمد کروخی رئیس مجمع علمی- ورزشی افغانستان، نجیب الله فروتن رئیس مجمع عمومی جوانان متحد شهر و ولسوالی های نزده گانه، وکیل احمد بارک کارشناس محیط زیست مقام ولایت، محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان، عبدالظاهر ارشاد مسئول بنیاد عاطفی، بصیر احمد آرامجو مسئول شبکه نسل نوین افغانستان در هرات، انجمن دوستداران محیط زیست، شورای رضاکاران محیط زیست، اساتید محترم پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی، رسانه های صوتی، تصویری و نوشتاری، محصلین، آمران مکاتب، نهاد ها، انجمن ها و سازمان های مدنی، علمی، فرهنگی، رضاکار و جمع کثیری از اقشار مختلف جامعه در تالار شاه امان الله خان غازی تجلیل بعمل آورد.

نصیر احمد فضلی رئیس حفاظت محیط زیست ولایت هرات ضمن خوش آمد گویی به مهمانان طی سخنانش وضعیت هوا و محیط زیست ولایت هرات با فعالیت های انجام شده توسط اینریاست اشاره نمود. سپس داکتر سعید صدیقیان معاون علمی پوهنتون هریوا در زمینه تحقیقات صورت گرفته پیرامون آب های زیر زمینی ولایت هرات وضاحت داد.

بعداً غلام حضرت مشفق شاروال ولایت هرات فعالیت های شاروالی اینولایت جهت کاهش #آلودگی_های زیست محیطی را بر شمرد.

در ادامه احسان احمد کروخی رئیس مجمع علمی- ورزشی افغانستان موضوعات محیط زیست از دیدگاه ورزش را برجسته ساخت.

در همین حال داکتر غلام داود هاشمی معاون مقام ولایت هرات سخنان رهنمودی خویش را پیرامون محیط زیست، توسعه محیط زیست و افزایش همکاری های محیط زیستی مردم و دولت را بیان داشت.

همچنین ادریس ملیار معین پالیسی اداره ملی حفاظت محیط زیست پیرامون پالیسی های اداره ملی حفاظت محیط زیست سخن گفته و جذب منابع، مبارزه با آلودگی ها توآم با تخصص سازی اداره را یک اصل اساسی و حیاتی پنداشت. او افزود که اداره ملی حفاظت محیط زیست بصورت متداوم می کوشد تا منابع ملی و بین المللی را جهت بهبود وضعیت محیط زیست کشور جذب نماید؛ که در این راستا فعالیت های زیادی انجام شده و گام های مثمر و مؤثری برداشته شده است.

در ختم نجیب الله فروتن مسئول مجمع عمومی جوانان متحد شهر و ولسوالی نزده گانه حضور فعال و گسترده جامعه مدنی و نهاد های اجتماعی، علمی و پژوهشی را در کنار اداره حفاظت از محیط زیست جهت حمایت و حفاظت از محیط زیست یک وجیبه دینی و ملی تلقی نمود.

ریاست حفاظت محیط زیست ولایت ننگرهار با وسایل تخنیکی کنترول و نظارت آلاینده های محیط زیستی مجهز گردید‌

شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست دستگاه ها و تجهیزات کنترول، نظارت و تفتیش محیط زیستی را در محفل تجلیل از هفته محیطزیست و استقلال که با شعار(خپلواکی زمونژ عزت، پاکه هوا زمونژ روغتیا) بتاریخ ۲۹ جوزا 1398 در تالار کنفرانس های آن ولایت برگزار شده بود، با حضور خبرنگاران رسانه ها به شاه محمود میا خیل، والی ننگرهار تحویل داد.

انجنیر عزت الله صدیقی، معین مسلکی و تخنیکی این اداره که درمورد ظرفیت و خصوصیات این دستگاه ها معلومات می داد گفت: این دستگاه ها و تجهیزات شامل ۶ قلم وسایل تخنیکی می باشد که از آنها برای کنترول و تثبیت میزان #آلودگی_هوا، آب، انتشار دود وسایط نقلیه و تجهیزات لابراتواری استفاده می شود که به ارزش 100000 یک صد هزار دالرامریکای از بودجه انکشافی این اداره تهیه شده است.

آقای صدیقی افزود: این دستگاه ها ظرفیت آنرا دارند تا میزان موجودیت گازات مضره در هوا، آلودگی های موجود در آب، کنترول انتشار دود وسایط نقلیه را تثبیت و بقیه وسایل لابراتواری اند.

اقای صدیقی خاطر نشان ساخت: تحقیقات که این اداره انجام داده نشان می دهد، جلال آباد بعد از شهر کابل از ناحیه الودگی های محیط زیستی قرار داشته و به همین خاطر ما این دستگاه ها را به این ولایت خریداری نموده ایم.

معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست در یک نشست جداگانه با کارمندان ریاست محیط زیست ننگرهار، اهمیت موجودیت این دستگاه ها را برای جمع اوری آمار و ارقام مهم دانسته و به نگهداری مصوون این دستگاه ها تاکید کرد.

از روز جهانی تنباکو در وزارت صحت عامه تجلیل شد

از روز جهانی تنباکو تحت شعار (تنباکو و سلامت ریه) بمنظور آگاهی دهی در مورد مضرات تنباکو با حضورشاه زمان میوندی رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط_زیست، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، ادریس ملیار معین پالیسی و روابط بین المللی اداره ملی حفاظت محیط زیست، نماینده گان ادارات ذیربط، اتحادیه اروپا و دفتر (WHO)، اعضای جامعه مدنی و رسانه ها، بتاریخ ۲۸ ماه جوزا در تالار عمومی وزارت صحت عامه تجلیل به عمل آمد.

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست در این برنامه به اثرات محیط زیستی تنباکو اشاره نموده گفت: اثرات مخرب محیط زیستی محصولات تنباکو علاوه بر اینکه به انسانها ضرر می رساند و سالانه تعداد زیادی را به کام مرگ میبرد باعث #آلودگی_هوا و خاک میشود، فلترهای سگرت و زباله های به جا مانده از آن سبب آلودگی منابع آبی نیز گردیده و تحقیقات نشان داده است که فلتر سگرت تا 15 سال وقت نیاز دارد تا بصورت مکمل تجزیه شود.

ایشان افزودند: ما در صدد هستیم تا مالیه صحی و مالیه محیط زیستی بالای سگرت اضافه گردد. تا با اجرای این طرح توانسته باشیم اولآ زمینه مصرف سگرت را در کشور کاهش دهیم، و ثانیآ از عواید آن جهت تامین صحت مردم و سالم نگه داشتن محیط زیست به بودجه مورد نیاز دسترسی پیدا کنیم مگر این پروسه ای زمان گیر است و ضرورت به توجیه قوی دارد.

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست از مردم افغانستان خواست تا بخاطر حفظ سلامتی خود، خانواده و بخصوص اطفال شان از مصرف محصولات تنباکوخصوصا سگرت خود داری کنند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در بخشی از سخنان اش در این محفل گفت: تحقیقی که در مورد وضعیت امراض غیر ساری انجام شده در حدود 45.5 در صد علت مرگ میر در افغانستان را امراض غیر ساری تشکیل می دهد که تعداد جوانان نسبت به کهن سالان بیشتر در معرض خطر امراض غیر ساری قرار دارند.

همچنان مولوی عبدالسلام عابد سفیر حسن نیت مبارزه با تنباکو از علمای برجسته دينی در رابطه به اضرار تنباکو از نگاه دین مقدس اسلام صحبت نموده و نماینده سازمان صحی جهان از ادامه همکاری های این سازمان با دولت افغانستان اطمینان داد.

تدویر کنفرانس ملی موافقتنامه های چندین جانبه محیط زیستی

 اداره ملی حفاظت محیط زیست در همکاری با پروگرام محیط زیست ملل متحد (UNEP)، کنفرانس ملی را زیر نام (موافقتنامه های چندین جانبه محیط زیستی) بتاریخ 21 جوزا 1398 با حضور شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست، ادریس ملیار، معین پالیسی و روابط بین المللی، محمد حسنین، رئیس (UNEP)، و با اشتراک نماینده گان ادارت ذیربط سکتوری در سالون کنفرانس های کول حشمت خان این اداره تدویر کرد.
رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست در این کنفرانس ملی به چالش های جهانی محیط زیستی اشاره نموده گفت: مشکلات جهانی محیط زیستی؛ مانند، تغییر اقلیم مرز سیاسی و جغرافیایی را نمی شناسد و تاثیرات آن نه تنها منطقه؛ بلکه جهان را متاثر می سازد.آقای میوندی رفع مشکلات محیط زیستی را وظیفه یک ارگان خاص ندانسته، از همه ادارات ذیربط سکتوری، جامعه مدنی، علما و روحانیون کشور و همه مردم خواست تا این اداره را در تطبیق قانون، مقررات و معاهدات چندین جانبه محیط زیستی همکاری نمایند.

ادریس ملیار، معین پالیسی و روابط بین المللی ضمن سپاسگذاری از برگزارکننده گان این کنفرانس، معاهدات چندین جانبه محیط زیستی را یکی از نیازمندی های دولت عنوان نموده گفت: اداره ملی حفاظت محیط زیست در چند سال گذشته توانسته است، به چندین کنوانسیون و پروتوکل ها ملحق شود، که تا کنون چندین پروژه را از منابع مالی جهانی مطابق به مواد کنوانسیون ها بدست آورده و در ساحات مختلف تطبیق گردیده است.

آقای ملیار از همه نماینده گان ادارات دولتی خواست تا در مورد جمع آوری ارقام و معلومات به منظور تهیه گزارش به سکرتریت کنوانسیون های مربوط، اداره ملی حفاظت محیط زیست را همکاری نمایند.

همچنان محمد حسنین، رئیس (UNEP) به فعالیت های این موسسه و نحوه دست یابی افغانستان به میکانیزم های مالی جهانی اشاره نموده، حمایت خویش را برای ادامه همکاری های مالی و تخنیکی با اداره ملی حفاظت محیط زیست اعلان نمود.

در اخیر این کنفرانس، انجنیر ناجیه خروتی، مشاور وزارت بازسازی و انکشاف دهات، ذوالفقار بلوچ، رئیس روابط بین المللی این اداره و خانم سعیده گوهری مشاور (UNEP) به سوالات اشتراک کننده گان معلومات همه جانبه ارائه نمودند.

قابل ذکر است که پیش از این کنفرانس چندین ورکشاپ به منظور ارتقای ظرفیت کارمندان ادارات دولتی تدویر یافته بود که با توزیع تصدیقنامه ها به اشتراک کننده گان، پایان یافت.

تدویر جلسه نوبتی هیئت رهبری و معرفی رئیسان جدید التقرر سه ولایت

جلسه نوبتی هیئت رهبری اداره ملی حفاظت محیط زیست بتاریخ 4 جوزا 1398 به ریاست شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست و با حضور معینان، رئیسان و آمرین مستقل، در سالون جلسات بند امیر این اداره دایر گردید.


در آغاز این نشست، سه تن از رئیسان جدید التقرر هریک: (حشمت الله جلیل، عبدالخالق خالقیار، و بهیر گل صابری، به ترتیب به عنوان روسای حفاظت محیط زیست ولایات کندز، نورستان و پکتیا) که جدیداً از طریق رقابت آزاد کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به این سمت ها مقرر گردیده اند، به اعضای جلسه معرفی گردیدند.


رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست ضمن تبریکی به رئیسان تازه تقرر یافته، از خداوند (ج) برای شان موفقیت آرزو نموده، از آنها خواست که در زمینه بوجود آوردن یک تیم کاری مشترک، گسترش هماهنگی با ادارات ذیربط و ایجاد اتحاد بین همکاران شان از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نورزند.
طبق آجندا در جلسه رهبری پیرامون سیستم ثبت تجهیزات تکنالوژیکی، تهیه پلان پروژه های انکشافی سال 1399، عقد تفاهم نامه با کمیسیون مستقل حقوق بشر، نصب (GPS) در وسایط نقلیه این اداره بحث و تصامیم لازم اتخاذ گردید.

برگزاری هفته محیط زیست و  استقلال در ولایت کاپیسا

اداره ملی حفاظت محیط زیست به منظور تجلیل از “هفته محیط زیست و استقلال” جهت بلند بردن سطح  اگاهی عامه بتاریخ 26 ماه جوزا تحت شعار (استقلال سرمایه معنوی، تنوع_حیات سرمایه طبیعی) با حضور شاه زمان میوندی رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست، عبدالطیف مراد والی کاپیسا، حسنی جلیل معین پالیسی وزارت داخله، معینان اداره ملی حفاظت محیط زیست، میاگل وثیق رئیس بخش فرهنگی اداره امور، معاونین ولایات، پروان و پنجشیر، اعضای شورای ولایتی، علمای کرام، استادان پوهنتون، اعضای جامعه مدنی، مسوولین نهادهای امنیتی، نماینده گان رسانه ها، جوانان و جمع کثیری از باشنده گان این ولایت در تالار کنفرانس های مقام ولایت کاپیسا تجلیل بعمل آورد.

Image may contain: 2 people, people standing

شاه زمان میوندی رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست ضمن خوش آمد گویی به مهمانان دربخش از بیانیه اش به جایگاه و ارزش استقلال اشاره نموده گفت: “استقلال در حقیقت نمادی از اعتبار، اقتدار و پیشرفت یک کشور است، بدون استقلال و آزادی رسیدن به یک زنده گی سالم و سازنده غیر ممکن خواهد بود”.

آقای میوندی، در مورد اهمیت و جایگاه تنوع حیات افزود از تنوع حیات میتوان به عنوان سرمایه طبیعی و از استقلال بعنوان سرمایه معنوی ملت ها نام برد .

ایشان همچنان گفت کاپیسا ولایتی با جلوه های زیبای طبیعی می باشد که در آن حیوانات و  پرندگان گوناگون زندگی می کنند، ولی متاسفانه، درفصل های مختلف سال از طرف بعضی مردم مورد شکار بی رویه قرار می گیرند.

آقای میوندی در پیام اخیرش در این محفل به دو نکته مهم اشاره نموده گفت، همان طوریکه استقلال به مثابه یک ثروت بزرگ معنوی ازنیاکانمان برای نسل ما به میراث مانده است، منابع طبیعی ، تنوع حیات و محیط زیست سرمایه طبیعی نسل حاضر به نسل های آینده است.

ایشان ازاشتراک کننده گان محفل و همه هموطنان خواست که حراست و حفاظت این سرمایه ها، نیازمند تلاش، همکاری و تشریک مساعی همه اقشار جامعه میباشد .

همچنان عبدالطیف مراد والی ولایت کاپیسا، ضمن قدردانی از رهبری اداره ملی حفاظت محیط زیست برای برگزاری این نشست در این ولایت، استقلال و محیط زیست را دو کلید واژه باهم پیوسته دانسته و از باشنده گان این ولایت خواست تا در راستای حفظ محیط زیست توجه جدی نمایند .

همچنان، حسنی جلیل معین پالیسی وزارت امور داخله، میاگل وثیق رئیس بخش فرهنگی اداره امور ریاست جمهوری، اقبال صافی نماینده مردم کاپیسا در ولسی جرگه و معاونین ولایات پروان و پنجشیر در مورد جایگاه، ارزشهای معنوی و فرهنگی استقلال، وضعیت محیط زیستی کاپیسا، اثرات جنگ بالای محیط زیست و اهمیت حفاظت از محیط زیست به تفصیل صحبت نمودند.

محفل با انجام برنامه های ورزشی، خوانش ترانه های حماسی در وصف استقلال و اجرای اتن ملی پایان یافت.

قابل ذکر است که اداره ملی حفاظت محیط زیست در نظر دارد تا چنین برنامه ها را در نقاط مختلف کشور برگزار نماید.

حشرعمومی به مناسبت هفته محیط زیست و استقلال (ارزش طبیعت در پاکی، ارزش زندگی در آزادیست)

 

اداره ملی حفاظت محیط زیست در همکاری با شاروالی کابل بتاریخ 27 جوزا 1398، برنامه حشر عمومی را در هفته محیط زیست و استقلال به منظور تقویت و ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست و آگاهی دهی، در کابل برگزار نمود.

در این برنامه محترم شاه زمان میوندی رئیس عمومی اداره حفاظت محیط زیست، محترم احمد ذکی سرفراز، شاروال کابل، نمایندگان ادارات ذیربط دولتی، نهادهای همکار بین المللی، اعضای جامعه مدنی، اتحادیه ملی پیشه وران، استادان پوهنتون، محصلین و جوانان رضاکار اشتراک نموده بودند.

در نخست آقای میوندی، با اشاره به اهمیت ترویج و تقویت فرهنگ محیط زیستی گفت: تهدیدات محیط زیستی در اکثر کشورهای جهان به یک چالش مرگبار تبدیل شده است؛ اگر اکنون اقدامات لازم را روی دست نگیریم، میراث زشت را به نسل‌های بعدی برجا خواهیم گذاشت.

رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست افزود: یکی از مهم ترین راه حل‌های که می‌تواند ما را به یک محیط سالم و عاری از آلودگی برساند، تقویت و ترویج فرهنگ محیط زیستی و درک تهدیدات محیط زیستی از سوی شهروندان ساکن در یک کشور، تعاون و همکاری نهادهای علمی و اکادمیک نهادهای سکتوری دولتی، جامعه مدنی، علمای دینی و اتحادیه‌های صنفی با اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌باشد.

در ادامه آقای میوندی تاکید نمود؛ تهدیدات محیط زیستی یک معضل همگانی و ملی است که نمی توان به تنهایی و یا با تلاش یک نهاد به نتیجه مطلوب رسید؛ زیرا برای حل یک چالش همگانی و ملی نیازمند راهکار و میکانیزم ملی هستیم که با تشریک مساعی پوهنتون‌های  سبز، مکاتب سبز و نهادهای سبز می‌توان به این امر مهم رسید.

رئیس عمومی اداره ملی محیط زیست در ختم صحبت هایش از مردم افغانستان بخصوص شهروندان کابل خواست که در پاکی شهر و محیط زندگی شان سهیم شده و مسوولیت شهروندی شانرا در قبال محیط زیست انجام دهند.

در ادامه برنامه محترم احمد ذکی سرفراز، شاروال کابل ضمن قدر دانی از نهاد های برگزار کننده، گفت: شاروالی کابل در هماهنگی و همکاری با ادارات ذیربط تلاش دارد که شهر کابل را به یک شهر پاک و عاری از کثافات تبدیل کند،
آقای سرفراز ضمن ابراز خرسندی از تحکیم و تقویت رابطه بین اداره ملی حفاظت محیط زیست و شاروالی کابل خاطر نشان نمود که موضوعات محیط زیستی از قبیل  آلودگی_هوا، آلودگی آب‌های سطحی و زیر زمینی در برنامه‌های محیط زیستی شاروالی کابل مورد توجه ویژه قرار گرفته و شاروالی کابل با اداره ملی حفاظت محیط زیست همکاری بیشتر خواهد داشت.

در اخیر، بانو سلیمه صدیقی به نمایندگی از نهاد های مدنی از برنامه‌های اداره ملی حفاظت محیط زیست اظهار قدردانی و اعلام حمایت نمود.

قابل ذکر است که اشتراک کنندگان این برنامه با حضور در محلات از قبل تعیین شده به نواحی شهر رفته و در پاک کاری شهر سهم فعالانه گرفتند.

برنامه رکاب سبز به هدف ترویج فرهنگ بایسکل سواری در شهر کابل و مبارزه با آلودگی هوا

دیده بان محیط زیست افغانستان در همکاری با اداره ملی حفاظت_محیط_زیست بتاریخ 24 جوزا 1398 برنامه همگانی بایسکل رانی را به منظور مبارزه با آلودگی هوا، با حضور شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست، معینان، رئیسان، اعضای دیده بان محیط زیست، جوانان اعم از دختران و پسران، راه اندازی نمود.

در این برنامه که به هدف تجلیل از هفته ملی محیط زیست و استقلال از دهمزنگ کابل الی دارالامان راه اندازی شده بود، در حدود ۱۵۰ تن از کارمندان دولتی، ورزشکاران و جوانان اشتراک نموده بودند.رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست هدف از راه اندازی این چنین برنامه ها را تشویق مردم به استفاده از بایسکل به حیث وسیله نقلیه پاک و ارزان و حفاظت محیط زیست دانسته گفت، آلودگی هوا در جهان بخصوص در شهر های بزرگ افغانستان یک معضله جدی است که باید همه در این راستا مخصوصاً جوانان و ورزشکاران دست به دست هم داده برای کاهش آن تلاش ورزند.آقای میوندی از جامعه ورزشی افغانستان و جوانان اشتراک کننده خواست تا در امر کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا سهیم شده و با اداره ملی حفاظت محیط زیست همکاری نمایند.


قابل ذکر است که اداره ملی حفاظت محیط زیست هفته جهانی محیط زیست را با راه اندازی برنامه های گوناگون؛ مانند، بایسکل رانی، کنفرانس های علمی در کابل و ولایات ، میز های مدور، آگهی دهی از طریق رسانه ها، حشر و پاک کاری شهر و سایر برنامه ها تجلیل می نماید.