اعلامیه مطبوعاتی به مناسبت 22 اپریل روز جهانی زمین

۲۲ اپریل سال میلادی مصادف با ۲ ثور، روز جهانی زمین است که از این روز همه ساله در تمام کشور ها به منظور حفظ ارزش های زمین و جلوگیری از آلودگی آن تجلیل و گرامیداشت بعمل می آید. زمين، يکي از شگفتي هاي آفرينش است. اين سياره منظومه شمسي، از آن رو با ديگر سياره ها فرق دارد که در جوّ آن اکسيجن موجود است و در نتيجه زندگی در آن امکان پذير شده است. تقريباً چند دهه است که زنگ خطر براي نگهداری زمين به صدا درآمده است. روز زمين پاک، يکي از اين زنگ هاي خطر است که در همه جاي دنيا شنيده مي شود.

شعار امسال روز جهانی زمین از سوی سازمان ملل (پایان دادن به آلودگی پلاستیک) انتخاب گردیده است.

امروزه با پيشرفت بيشتر صنعت و تکنالوژی، زمين و زندگی در آن با دشواري هاي زیادی رو به رو شده است. انسان مانند سایر موجودات زنده، نیاز مبرم به زمین دارد و برای تامین نیازمندی‌های غذایی و دیگر احتیاج های خود به زمین وابسته است.

وقتي معتقد به اين باشيم که محيط زيست، فرش نباتی و درختان، آسمان شفاف، سکوت عميق کوهستان و جریان آب، همه و همه از لطف بي نهايت خداوندY سرچشمه مي گيرد، آن گاه فطرت و وجدان ما، به ما اجازه نمي دهد که آن را آلوده کنيم و باکفران نعمت، اين مواهب الهي را به نابودي بکشانيم.

بهترين راه براي از بين بردن آلودگي و مبارزه با آن، مبارزه با منبع آن است. براي مثال، براي مبارزه با آلودگي زمين، به توليد مناسب و پاک بپردازيم و يا استفاده از اشیایی را که براي زمين، زراعت و مسائل محیط زیستی زيان آور و خطرناک است، محدود کنيم.

آلودگی زمین، آلودگی خاک است که از این طریق آلودگی هوا، آب و غذا را در قبال داشته و بالآخره منجر به صدمه رسانیدن به صحت انسانی می گردد.

میزان خطر آلودگی خاک کمتر از دیگر آلودگیها نیست، اما از آنجایی که این آلودگی ملموس نمیباشد کمتر به آن توجه شده است. خاک یکی از منابع ارزشمند طبیعت است که در حدود 96 درصد غذای مورد نیاز انسان از آن تامین می گردد. در نبود خاک سالم، زندگی نیز روی کره زمین امکان‌ پذیر نخواهد بود که متاسفانه روز به روز به قبرستان مواد مضره مانند پلاستیک و مواد زیان آور دیگر تبدیل میشوند و بیشتر از آب و هوا بر آلودگی زمین افزوده می شود.

اداره ملی حفاظت محیط زیست از همه هموطنان شریف احترامانه خواهشمند است تا ماحول خویش را از آلودگی ها پاک و از زمین که یگانه مسکن و محل زندگی همه موجودات است پاسداری و از آن حفاظت و مراقبت نمایند و در سرسبزی و زیبایی محل بود و باش خود همت بخرچ دهند و از آلودگی های محیط زیستی بپرهیزند.

بیایید به استفاده از خریطه پلاستیک نه بگوییم ! و در این روز، با تمامی دوستداران زمین و محیط زیست همصدا شده، بر پاکی زمین و سلامت محیط زیست ما تعهد ببندیم و از این طریق هم پاکی زمین و هم سلامت خویش را تضمین نماییم.

 

اداره ملی حفاظت محیط زیست

Posted in announcements dari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *