تجلیل از هفته محیط زیست و صدمین سالگرد استقلال کشور در ولایت پنجشیر
برگزاری هفته استقلال و محیط زیست در ولایت بلخ
برگزاری هفته محیط زیست و استقلال در ولایت هرات
ریاست حفاظت محیط زیست ولایت ننگرهار با وسایل تخنیکی کنترول و نظارت آلاینده های محیط زیستی مجهز گردید‌
از روز جهانی تنباکو در وزارت صحت عامه تجلیل شد
previous arrow
next arrow
Slider

درباره اداره

اداره ملی حفاظت محیط زیست یکی از مهم ترین نهاد های دولتی که در راستای تأمین زندگی مصئون حفظ میراث های طبیعی، جلوگیری از انقراض حیات وحش و سایر مسایل محیط زیستی شبانه روزی در مرکز و ولایات تلاش دارد تا نیازمندی های معیشتی و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی را در کشور تأمین نماید و پیرامون موضوعات قوانین، مقرره ها، لوایح و پالیسی های مشخص را تدوین و بعد از طی مراحل به منصه اجرا قرار دهد و همچنان جهت آگاهی هموطنان پیرامون تمام ابعاد محیط زیستی برنامه های مشخص طرح نموده و آنرا جامه عمل می پوشاند.

تغییرات اقلیم

اقلیم رو به خرابی در افغانستان بالای انکشاف اجتماعی-اقتصادی افغانستان عواقب وخیم خواهد داشت.  ارزیابی آسیب پذیری شش سکتور مختلف احتمالی نشان داد که سکتور منابع آب آسیب پذیر ترین و به دنبال آن بالترتیب سکتور های جنگلات و چرا گاه، زراعت، صحت، تنوع بیولوژیکی، انرژی و زباله، میباشند.

انکشاف پایدار

جمهوری اسلامی افغانستان منحیث عضو سازمان ملل متحد، متعهد به تطبیق اهداف انکشاف پایدار بوده و بتاسی از مصوبه شماره (16)، فقره (4) مورخ (20/07/1394) شورای عالی وزیران، وزارت اقتصاد موظف گردیده تا از روند کاری، هماهنگی و تطبیق موثر اهداف انکشاف پایدار (SDGs) نظارت و ارزیابی نموده و گزارشات منظم چگونگی تطبیق آن را بصورت سالانه ترتیب و به شورای عالی وزراء و از طریق مراجع دیپلوماتیک به مجمع سازمان ملل متحد ارائه نماید.

نظارت و تفتیش

نظارت و تفتیش یعنی نظارت و کنترول از کیفیت هوا، آب، خاک، کثافات جامد، مضره، فاضلاب ها و سعی در کاهش آلودگی ها و نظارت از تطبیق ستندرد های محیط زیستی در روشنی مقرره ها، طرزالعمل ها و قانون محیط زیست در سطح کشور

میراثهای طبیعی

محیط زیست خود  میراث های طبیعی بوده که از ابتدائی خلقت بشر موجود بوده و از یک نسل به نسل دیگری طور میراث انتقال و باقی مانده است . فعالیتهای روز افزون بشر به منظور استفاده بی حد از منابع طبیعی محیط زیست را تخریب نموده است بلاخره بشر متوجه شد ، یگانه علل و عوامل که باعث تخریب محیط ما می شود عبارت از تراکم نفوس ، فشار بیشتر بالای منابع طبیعی ، صنعتی شدن کشور ها و غیره می باشد بنابر درک ضرورت فوق  سران کشور ها صنعتی و غیر صنعتی به سطح بین المللی موضوع را مطرح و کنواسیون های محیط زیستی را جهت حل پرابلم های محیط زیستی به وجود آورده اند . باید گفت که بنابر عدم آگاهی محیط زیستی در افغانستان ، دانش عدهء  زیاد از مردم در باره اصطلاح (محیط زیست ) خیلی محدود بوده و به عنوان مثال فقط به پرنده گان ، جمع آوری کثافات حجمی و درختان منوط و مربوط  می دانند . در واقع محیط زیست دارای  مفهوم فرا گیر است که هوا ، خاک ، آب ، نباتات ، حیوانات ، حشرات ، اورگانیزم های کوچک ذره بینی ، اشکال زمین و انسان ها را نیز در بر می گیرد.

0
پروژه های تائید شده
0
پروژه های تحت دوران
0
پروژه های رد شده
0
ساختمان های سروی شده