زندگی نامه پشتون عاطف رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیستمحترم پشتون عاطف توسط جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان طی فرمان شماره (۴۹) مورخ ۱۵/۰۳/۱۴۰۰ به عنوان رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست تعیین شد.

پشتون عاطف در سال (۱۳۵9) هجری شمسی در ولایت کندهار در یک خانواده روشن فکر و علم پرور چشم به جهان گشود. وی تعلیمات ابتدایی را در لیسه عالی ظاهر شاهی ولایت کندهار به پایان رسانیده است.

آقای عاطف طی دو دهه اخیر، در نهادهای معتبر بین المللی در افغانستان و خارج از کشور کار کرده است؛ از جمله کار در برنامه انکشاف سازمان ملل متحد(UNDP)، اداره توسعه بین المللی آمریکا (USAID) و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) را می توان یادآور شد.


اخیراً، آقای عاطف به عنوان مسوول امور افغانستان در سازمان GoodWeave International کار میکرد که یک سازمان غیردولتی مستقر در واشنگتن دی سی آمریکا است و برای پایان دادن به کار کودکان در زنجیره های تأمین جهانی کار می کند. قبل از آن آقای عاطف در برنامه های مختلفی که توسط USAID تأمین می شد، کار می کرد که هدف آنها تامین ثبات، توسعه جامعه و حکومت داری خوب در سطح ملی و منطقوی بود.

آقای عاطف در طول فعالیت خود این فرصت را داشته است که پروژه هایی را در بخش های مختلف؛ از جمله پیش رفت در حکومت داری خوب و توسعه جامعه، آب، حفظ الصحه و نظافت (WASH)، آموزش، ظرفیت سازی، پشتیبانی از آوارگان داخلی و ادغام مجدد افراد دخیل در جنگ را مدیریت کند. در همه این مسوولیت ها، آقای عاطف حرفه یی بودن، فداکاری و صداقت خود را نشان داده و این سبب شده است تا به کار دوامدار ایشان در نهاد های مختلف بین المللی خدماتی را انجام دهند.

در سال 2006، سازمان Cooperazione Internazionale، که یک سازمان غیردولتی بین المللی ایتالیایی است، به آقای عاطف یک ماموریت را در کشور سودان پیشنهاد نمود، جایی که وی برنامه های مختلف بزرگ و کوچک، در منطقه دارفور را مدیریت می کرد. بعداً آقای عاطف به عنوان مشاور مستقل-سیار در اروپا و ایالات متحده انجام وظیفه نمود؛ تا به سازمان های مختلف در مورد اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افغانستان خدمات مشاوره ای را ارائه دهد.

آقای عاطف دارای مدرک لیسانس در روابط بین الملل از دانشگاه تافتس واقع در شهر بوستون ایالت ماساچوست ایالات متحده آمریکا است. و مدرک ماستری خویش را در پالیسی عامه از (Blavatnik School of Government) پوهنتون آکسفورد، در انگلستان بدست آورده است.